Vyberte stránku

Grafický kabinet IV / Markéta Bábková

Koncept: Anežka Chalupová

Light-design: František Fabián

Instalace: Artpartners – Libor & Matyáš Kodymovi

Markéta Bábková (*1993) studovala AVU v Praze v ateliéru Michaela Rittsteina a Josefa Bolfa. Ve své tvorbě, která zahrnuje malbu i grafiku, mapuje své bezprostřední okolí.

V grafickém kabinetě můžeme zhlédnout úzký výběr z několika cyklů její tvorby, grafiky vytvořené linorytem, akvatintou a čárovým leptem. I když jsou jednotlivé série na první pohled oddělitelné, jsou úzce provázané procesem a přístupem autorky k realitě.

Markéta Bábková ráda zkoumá prostor, ve kterém se nachází. Prostor, který chápeme jako základní kategorii živého i neživého. Architektura místa, kde se zrovna nacházíme, a předměty kolem nás nám pomáhají se v jinak bezbřehém světě vyznat. Určují nám mantinely vnímání. Každý prostor má svou časovost a děj. A Markéta Bábková se snaží tento rytmus převézt do statického obrazu svých grafik. V každé sérii vytváří autorka několik verzí, barevným vrstvením zkouší divákovu představivost závislou na kombinaci barev. Díky soutiskům si pohrává s jednotlivými vizuálními zkušenostmi z daného prostředí, tvoří různé kombinace a přináší nové dimenze pohledu. V některých dílech zaznamenává Markéta Bábková i celý sled ohledávání místa najednou, propojuje všechny nuance a výsledek vytváří novou pozměněnou časovost skutečnosti.

Vystavené grafiky odrážejí autorčin zájem o prostor a částečně i o figuru. V Přípravě na svatbu nepatrně mění realitu jinou barevnou kombinací a u série Bez šatů spojuje přísné linie architektury s organičností lidského těla. Vytváří napětí, které zjemňuje téměř neviditelnou barevností zdůrazňující intimní zážitek z daného místa. V dalších cyklech se věnuje hlavně předmětům v místnostech. Grafiky V divadle ukazují změnu skutečnosti vrstvením, v Pokoji nás Markéta Bábková zve do příběhu jednoho na první pohled obyčejného místa, kde se ale díky kombinacím barev a předmětů ocitáme v zdánlivě různých prostředích. Další série Na Klenové a Meziprostory jsou založené na vztahu oka a barvy ve vnímání trojrozměrnosti. Grafiky Markéty Bábkové jsou fenomenologickou hrou pro ni i pro nás diváky, za jakých podmínek a jak se lidské vnímání mění. Jsou procesem zkoumání jak reálného světa, tak možností média.

Získaná ocenění:
  • 2019 Grafika roku 2018: Tisk z výšky (speciální ceny za grafické techniky Cena spol. ISE, a.s.)
  • 2019 Grafika roku 2018: Hlavní cena v kategorii C/B – malý formát studentská práce (Cena IMA s. r. o.)

Nadace Hollar vás srdečně zve na 25. ročník celostátní soutěžní výstavy GRAFIKA ROKU 2018 a 24. ročník CENY VLADIMÍRA BOUDNÍKA

Vernisáž výstavy – výstavní prostory, 2. patro Předávání cen GR 18 a Ceny Vl. Boudníka – Grégrův sál, 1. patro 03/02/2019 v 18 hodin

Tištěnou pozvánku na slavnostní večer vezměte prosím s sebou.

Výstava se koná 04/02 – 27/02/2019 otevřeno denně 10:00-19:00

Obecní dům v Praze nám. Republiky 5, Praha 1

Jste srdečně zváni!

Speed Art Dating — 4

Středa 9. ledna 2019 v 18:00

Ex Post, Příčná 1, 110 00 Praha

Dnešní doba si žádá moderní nástroje pro efektivní setkávání umělců, teoretiků a sběratelů, ale v neposlední řadě i osobností, které mají potenciál kulturu popularizovat. Speed Art Dating je specifická varianta rychlého rande, zábavné a moderní metody seznamování tváří v tvář. Čtvrtá edice proběhnne 9.1. 2019 od 18 hodin.